نسخه آزمایشی
شنبه, 06 خرداد 1402 - Sat, 27 May 2023

پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری آغاز به کار کرد

 پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری؛ رئیس فرهنگستان علوم اسلامی، روز بیست سوم آبان ماه مصادف با عاشورای حسینی رسماً آغاز به کار کرد.

آغاز فعالیت رسمی این پایگاه در سالروز عاشورای حسینی رقم خورد تا عاشورا نشانه و عهدی باشد برای هویت و رسالت این مجموعه. نشانه ای میان مخاطبان و سایت تا مخاطبان به آسانی میزان موفقیت مجموعه را رصد نمایند و عهدی میان اعضای مجموعه با صاحب عاشورا تا هویت و آرمان هایشان از عاشورا فاصله نگیرد.

با توجه به گستردگی مباحث حجت الاسلام والمسلمین میرباقری از یک سو و انعکاس ناقص و پراکنده آن در فضای مجازی از سوی دیگر، ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی برای ارائه مباحث حجت الاسلام و المسلمین میرباقری ضرورت پیدا کرد تا مباحث در چارچوبه نظم منطقی خود و به صورت کامل و متناسب با نیاز مخاطب ارائه شود و بتواند انتظاراتِ به حق علاقه مندان به این مباحث را به بهترین شکل پاسخ دهد.

در پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری، سرویس های مختلفی در نظر گرفته شده است که شامل «اخبار»، «مباحث عمومی»، «مباحث حوزوی»، «پرونده های ویژه»، «درس خارج»، «اندیشه استاد» و آثار منتشره استاد با عنوان «در مطبوعات» می شود. سرویس خبر، رصد واطلاع رسانی کامل اخبار و برنامه های حجت الاسلام میرباقری را بر عهده دارد.

مباحث عمومی شامل مباحثی می شود که عموم طلاب و دانشگاهیانِ علاقه مند می توانند از آن بهره مند شوند. این سرویس عمومی در هشت عنوان طبقه بندی شده است و شامل مباحث مختلف اعتقادی و اخلاقی در حوزه فرد و اجتماع و تاریخ می باشد. سرویس مباحث حوزوی نیز به گفتگوها و مقالات ایشان در حوزه «فقه و اصول»، «کلام» و «فلسفه و روش» اختصاص دارد و از آن جا که علاقه مندان به این دسته از مباحث، خاص و در زمره دانش پژوهان واساتید این حوزه ها می باشند، این سرویس از مباحث عمومی جدا شده است.

بخش پرونده های ویژه، سرویس دیگری است که کاملا مخاطب محور، مطالب خود را انتخاب می کند و بر اساس انتظاراتِ علاقه مندان، مجموعه بحث های پر مخاطب را ارائه می کند. اما سرویس اندیشه استاد نیز در صدد است تا با ارائه چارچوبه نظام اندیشه استاد و ارائه سیر مطالعاتی از مباحث، امکان آشنایی مقدماتی و تخصصی با این اندیشه را به بهترین شیوه فراهم نماید.

سرویس درس خارج چکیده و صوتِ دروس خارج فقه و اصول حجت الاسلام و المسلمین میرباقری را در اختیار مخاطبان می گذارد که توسط شاگردان ایشان تهیه و تنظیم می شود. آخرین قسمت هم، آثار مکتوب است که علاوه بر معرفی کتاب ها و مقالات منتشره از حجت الاسلام والمسلمین میرباقری، به رصد اندیشه حضرت استاد در رسانه های مکتوب می پردازد. در  حال حاضر سرویس های خبر، مباحث عمومی، دروس حوزوی و پرونده های ویژه فعال می باشند و سایر سرویس ها، ان شاء الله در آینده ای نزدیک فعال خواهند شد.

گفتنی است نسخه ارائه شده از سایت نسخه آزمایشی است و طبیعتا نارسایی هایی دارد که به مرور رفع خواهد شد در ضمن علاقه مندان می توانند ایرادات و پیشنهادات خود را با سایت در میان بگذارند تا نسخه نهایی بتواند با اشکالات کمتری در خدمت کاربران قرار گیرد.