نسخه آزمایشی
پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1400 - Thu, 6 May 2021

معرفی کتاب «نسبت دین با علم و فناوری» مواجهه با علم و ابزار تمدن غرب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله میرباقری، کتاب «نسبت دین با علم و فناوری» اولین مجموعه از سری کتابک های نشر «تمدن نوین اسلامی» شامل گفتاری از آیت الله سید محمدمهدی میرباقری منتشر شد. ایشان در این گفتار، نخست رویکردهای مختلف صاحب نظران مسلمان (رویکرد مسلمانان سکولار، رویکرد مسلمانان تجدد مأب و رویکرد طرفداران تمدن اسلامی) را در مواجهه با علم و فنّاوری های مدرن تبیین کرده و اختلاف و اشتراک آنها را بازگو می کنند، سپس به تعریف عام علم و سطوح مختلف فنّاوری، و بررسی ابعاد و لایه های هستی شناسانه، تاریخ شناسانه، جامعه شناسانه و معرفت شناسانه این موضوعات از منظر رویکرد طرفداران تمدن اسلامی می پردازد. این گفتار در تاریخ ۱۳/۳/۱۳۸۹ در دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام ارائه شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: مطالعه نسبت «دین» با «تکنولوژی و علم مدرن» یکی ازضروریات عینی دنیای اسلام، به ویژه برای کشورماست. ما درحال حاضر در یک رقابت تمدنی با دنیای مدرن قرار گرفته ایم و باید موقف و تکلیف مان را با عقلانیت غرب، اعم از عقلانیت «بنیادی» و «راهبردی» و «کاربردی»، یا به عبارت دیگر عقلانیت «نظری» و «تجربی» غرب روشن کنیم و ببینیم آیا می توان از فنّاوری های سخت ونرم این تمدن بی محابا استفاده کرد. ما در این رقابت تمدنی نیازمند عمل گراییِ هوشمند هستیم؛ لازمه عمل گرایی هوشمندانه نیز این است که نباید از بحث های اساسی و بنیادین غفلت کنیم؛ زیرا نوع مواجهۀ ما با عقلانیت و فنّاوری های غرب از مباحث مهم و بنیادینی نشأت می گیرد که یکی ازاین مباحث، رابطۀ دین باعلم وفنآوری است. وجود نگرش های سطحی، یک جانبه وتوأم با گرایش های سیاسی به این مباحث آفت زاست و ضرورت دارد که این مساله ها در یک فضای نظری و علمی و به دور از سیاست زدگی دنبال شوند. سوال اصلی ما این است که «علم و فنّاوری» چیست؟ و بین «دین و علم وفنّاوری» چه نسبتی وجود دارد؟

لازم به ذکر است که کتاب نسبت دین با علم و فناوری در ۶۴ صفحه در قطع پالتوئی، از سوی انتشارات تمدن نوین اسلامی با قیمت ۳۰۰۰ تومان چاپ و روانه بازار شده است. علاقه مندان می توانند این کتاب را از انتشارات تمدن نوین اسلامی به آدرس قم، بلوار الغدير، کوچه شماره 10، ساختمان مفيد، فرهنگستان علوم اسلامي، طبقه دوم و شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۴۶۲۱۲ تهیه نموده و یا برای خرید اینترنتی به سایت اینترنتی انتشارات، به آدرس http://tamadonenovin.ir  مراجعه نمایند. قابل توجه است که ارسال کتاب تا درب منزل در هرجای کشور اسلامی مان ایران، رایگان خواهد بود. در ضمن خرید حضوری از انتشارات به آدرس مذکور با تخفیف 20 درصد انجام خواهد شد.