نسخه آزمایشی
پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1400 - Thu, 6 May 2021

معرفی کتاب «بازانديشي درباره هويت هنر ديني و هنر مدرن»

کتاب «هنر، دين، تجدد» که گفتارهایی در مبانی هنر دینی است اثر آیت الله سید محمدمهدی میرباقری، مسئول فرهنگستان علوم اسلامی قم توسط نشر تمدن نوین اسلامی (ناشر آثار استاد میرباقری و فرهنگستان علوم اسلامی قم) منتشر شد. برای مشاهده دیگر آثار ایشان از لینک بالا استفاده کنید.

ابهام هاي تئوريك فراواني در زمينه هنر وجود دارد؛ از جمله اينكه: آيا هنر به «اسلامي و غيراسلامي» تقسيم مي شود يا خير؟ اگر هنر اسلامي، هنر خاصي است، آيا اسلاميتِ هنر، تنها به مضمون و محتوا و پيام آن مربوط مي شود و يا كيفيت و فرم تكنيك هاي هنري نيز به اسلامي و غيراسلامي تقسيم مي شوند؟ و آيا هر كيفيت خاص هنري مي تواند ظرف بروز و تجلي هر گونه احساس و تفكر و انديشه باشد و يا آنكه هر فرم و تكنيك خاص هنري، تناسب با احساس و انديشه خاصي داشته و تنها تاب تجلي و بروز همان احساس و انديشه را داراست و اگر چنين است مباني هنر اسلامي كدام است؟ آيا زيباشناسي و زيباپسندي امري ثابت و مشترك بين افراد انسان است و يا امري نسبي و تغييرپذير است؟

سؤالات فراواني از اين قبيل و به طور  كلي فقدان فلسفه هنر و زيباشناسي و فلسفه و تاريخ خاص هنر مبتني بر معارف اسلامي كه از سويي اهداف و مسير كارآيي هنر را مشخص، و از  سوي ديگر با سرپرستي شاخه هاي مختلف دانش هنري اين علوم را هدايت، و توصيف هاي كارشناسانه و علمي را ساماندهي نمايد، مشكل اصلي هنر كنوني جامعه ما است. فقدان نظريات روشن در اين زمينه ها است كه به صورت قهري و ناخودآگاه در روبناها آشكار گشته و احياناً در شكل اختلافات و تنش هاي تند اجتماعي بروز مي نمايد.

کتاب حاضر، متشکل از 9 سخنراني آیت الله سيد محمدمهدي ميرباقري در موضوع مباني هنر و نسبت هنر، دين و تجدد است که در همايش ها و نشست هاي مختلفي ارائه شده است.  استاد ميرباقري در اين مجموعه، درباره جايگاه هنر در فلسفه تاريخ،  هنر ديني و هنر مدرن،  رويکرد قرآن کريم به هنر، هنر و معماري، هنر و شعر، هنر و سينما و... سخن گفته اند. به اميد آنکه انتشار اين مجموعه گفتار، گامي در مسير کمک به پروژه هنر ديني و انقلابي در کشور باشد.

لازم به ذکر است که کتاب مذکور به کوشش شاگردان و علاقه مندان ایشان در 212 صفحه در قطع رقعی تنظیم و تدوین شده و از سوی انتشارات تمدن نوین اسلامی، وابسته به فرهنگستان علوم اسلامی قم، با قیمت 9500 تومان، روانه بازار شده است. علاقه مندان می توانند این کتاب را از انتشارات تمدن نوین اسلامی به آدرس قم، بلوار الغدير، کوچه شماره 10، ساختمان مفيد، فرهنگستان علوم اسلامي، طبقه دوم و شماره تلفن ۰۹۱۰۴۶۴۶۲۱۲ تهیه نموده و یا برای خرید اینترنتی به سایت اینترنتی انتشارات، به آدرس http://tamadonenovin.ir مراجعه نمایند. قابل توجه است که ارسال کتاب تا درب منزل در هرجای کشور اسلامی مان ایران، رایگان خواهد بود. در ضمن خرید حضوری از انتشارات به آدرس مذکور با تخفیف 20 درصد انجام خواهد شد.