نسخه آزمایشی
پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1400 - Thu, 6 May 2021

جلسه اول صفر ثارالله / اقامه فرهنگ ولايت اهل بيت عليهم السلام و تحقق جلوه اي از عصر ظهور با زيارت اربعين

آن چه پيش رو داريد چكيده سخنراني حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري در شب نوزدهم ماه صفر 92 می باشد که در هیأت ثارالله قم واقع در حسینه مرحوم آیت الله عظمی مرعشی برگزار شده است. در اين جلسه ايشان به تحقق ولایت در جامعه مومنین و ارتباط آن با عصر ظهور اشاره کرده و اربعین حسینی را با این جهت مورد بررسی قرار می دهند.

حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري در شب نوزدهم صفر، در هيأت ثار الله قم به جايگاه زيارت و بخصوص زيارت اربعين در سير الي الله و اقامه فرهنگ ولايت پرداختند و گشايشِ باب زيارت براي شيعيان را نتيجه زيارت كاروان كربلا دانستند و در اين رابطه گفتند: مقام مستشهدين، بالاترين چيزي است كه ما مي توانيم به آن برسيم و دست يابي به اين امر، جز با شفاعت معصوم عليه السلام ممكن نيست. امام حسين عليه السلام اين شفاعت و دستگيري را انجام داده اند و دو باب زيارت و بكاء از مدخل اين امام بزرگوار و با بكاء و زيارت امام سجاد به روي همه امت گشوده شده است. در واقع زيارت اربعين اهل بيت، بعد از يك سير چهل روزه و در پناه سر مقدس امام حسين عليه السلام كه كهف اسرا بود و با اين آمادگي بسيار عجيب به انجام رسيد و درب زيارت را براي هميشه به روي مؤمنين گشود و اگر اين باب را معصوم باز نمي كرد، هرگز دست ما به حقيقت گريه بر مصائب امام حسين عليه السلام و زيارت معصومين نمي رسيد. اين دو باب به دست امام گشوده شده و هر ساله نيز نو مي شود و نسيم رحمت جديدي از عاشورا و اربعين در جان عالم دميده مي شود. بنابراين كسي نمي تواند اين زمان ها را جابه جا كند. 

ايشان در ادامه، سه ويژگي زيارت اربعين را ذكر كردند و گفتند: زيارت اربعين مصداق زيارت مشتاقين است كه فضائل و ثواب هاي بزرگي در روايات براي آن نقل شده است. ويژگي دوم و سوم اين زيارت نيز اين است كه اين زيارت، اقامه فرهنگ اهل بيت و جلوه اي از عصر ظهور است. ايشان در توضيح اين دو ويژگي افزودند: بين اقامه، اشاعه و عمل فرق است. چنان كه گاهي فرد، خودش نماز مي خواند؛ گاهي مسجد مي سازد و گاهي، فرهنگ نماز خواني را ايجاد مي كند و ديگران را نماز خوان مي كند. زيارت و بخصوص زيارت اربعين، اقامه فرهنگ ولايت اهل بيت عليهم السلام است كه در آن، مؤمنين عهد هاي ازلي خود را تجديد مي كنند. زيارت اربعين، جلوه اي از عصر ظهور است كه در آن نمونه هايي از اخلاق و فداكاري هاي حول معصوم شكل مي گيرد.

در قسمت پایانی بحث به مرور برخي از فقرات زيارت اربعين پرداختند و گفتند: زائر وقتي در اين زيارت شهادت مي دهد، اين شهادت بدين معنا است كه در محضر خداي متعال به شهود نسبت به مقامات معصوم رسيده و اين امر را با حقيقت وجودش  معتقد مي شود. نتيجه زيارت اربعين نيز آن چنان كه در انتهاي اين زيارت آمده است تسليم قلب، تبعيت محض رأي انسان و آماده بودن نصرت زائر براي پيروزي حضرت است. يعني انسان بايد به جايي برسد كه هيچ رأيي در برابر امر معصوم نداشته باشد. كسي كه در عرض معصوم رأيي دارد؛ در برابر معصوم، براي خود دستگاه و دعوتي نيز مي سازد. همه اين آمادگي ها بر اساس آخرين عبارات زيارت اربعين انسان را به دو همراهي با معصوم مي رساند، همراهي در ظاهر و همراهي در باطن. يعني انسان هم بايد در زمان غيبت امام معصوم، با امام باشد و هم در زمان ظهور ولايت امام، امام را ياري و همراهي كند.

به اطلاع علاقه مندان می رساند که بقیه فایل های برنامه هیأت ثارالله در این شب ها را می توانید فردای آن روز از همین پایگاه دریافت کنید »» لیست برنامه شب ها